11.10.2017 – 12.10.2017
09:00 

Mezinárodní historické sympozium
Toskánští Habsburkové a ostrovské panství – zámek Ostrov 

smycka 400

Habsburkove_logo

Seznam přednášejících (PDF)

Pozvánka s programem sympozia Toskánští Habsburkové a ostrovské panství (PDF)

Ve dnech 11. až 12. října 2017 se bude konat za podpory Karlovarského kraje v Ostrově první ročník historického sympozia na téma „Toskánští Habsburkové a ostrovské panství“. Záštitu nad sympoziem převzal senátor Parlamentu České republiky Ing. Jan Horník a hejtmanka Karlovarského kraje Mgr. Jana Vildumetzová.
Sympózium je ohlédnutím za výstavou „Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808 – 1918“, která byla nainstalována na Staré radnici v Ostrově do 2. dubna 2017. Bude tak navazovat na výstavu a rozšiřovat poznatky týkající se sekundogenitury, vedlejší větve, rodu Habsburg-Lothringen.
Sympozium je věnováno Leopoldovi II. Toskánskému, který působil v Ostrově po necelá tři volební období jako úspěšný starosta města a právě v letošním roce uplyne 220 let od jeho narození. Na sympoziu zazní příspěvky od významných českých a rakouských historiků a archivářů v širokém spektru témat souvisejících nejen s osobností Leopolda II. Toskánského, rodinnými příslušníky, ale i s ostrovským panstvím, uměleckými památkami, mecenášskou činností atd. Účast na sympoziu přislíbili i příslušníci sekundogenitury rodu Habsburg-Lothringen.
Mezinárodní sympozium zahájí arcivévoda Radbot Habsburg-Lothringen. Těšit se můžeme na zajímavé příspěvky od rakouských historiků a badatelů, např. Mag. Irmgard Pangerl z Rakouského státního archivu ve Vídni, Dr. Helgy Schwendinger historičky a autorky biografie Ludvíka Salvátora (syn Leopolda II.) a Dr. Wolfganga Löhnerta z Vídně.
Česká republika bude zastoupena Mgr. Jakubem Mírkou ze Státního oblastního archivu v Plzni, dále PhDr. Pavlem Onderkou z Náprstkova muzea v Praze, PhDr. Danou Stehlíkovou CSc. a PhDr. Petrem Maškem z Národního muzea Praha. Za Národní památkový ústav Praha, generální ředitelství přednese svůj příspěvek PhDr. Naděžda Kubů CSc. a za Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Lokti Mgr. Lubomír Zeman. Město Ostrov svými příspěvky budou reprezentovat Mgr. Zdeňka Čepeláková ze Spolku přátel města Ostrova a Mgr. Miluše Kobesová, odborný garant sympozia a kurátorka výstavy „Toskánští Habsburkové a ostrovské panství 1808-1918“.

Srdečně Vás zveme na první mezinárodní historické sympozium do Ostrova.

Mgr. Miluše Kobesová, odborný garant sympozia

plakat

smycka 1000

Možnost ubytování – Ostrov

smycka 1000

 

 

logo-ostrovkv-kraj-zivy-kraj

 

Město Ostrov Národní archiv Národní muzeum Národní památkový ústav Ministerstvo kultury Dům kultury Ostrov Foro Cultural de Austria Informační portál Karlovarského kraje Arxiu Municipal de Palma Ajuntament de Palma Živý kraj